Nomadland

NOMADLAND 2020 Oscar'ına En Yakın Film

Nomadland Kitap Gibi Bir Film

Ülkemizde 17 Ekim ve 20 Ekim 2020 tarihlerinde İstanbul Film Festivali kapsamında sadece 3 seans gösterilen Nomadland’i ben de izleme şansı yakaladım. Nomadland’e ilgi oldukça yoğundu. Tüm biletler satılmıştı ve araştırdığım kadarıyla birçok sinemasever bu filmi görmek istemiş fakat maalesef yer bulamamış.

Ocak 2021’de UIP Filmcilik‘in dağıtımıyla sinemalarda da izlemeyi beklediğimiz film aslında 2020 Aralık ayında gösterime girecekti. Fakat malumunuz salgın dolayısıyla sinema sektöründe tüm programlar alt üst olmuş durumda ve diğer filmler gibi bu film de iki kez ertelendi ve son olarak de belirsiz bir tarihe ertelendi. Fakat eninde sonunda bu filmle sinemalarda buluşacağız. Neden mi? Çünkü bana sorarsanız, Nomadland en güçlü Oscar adaylarından olacak bir film. Benim görüşüme göre bu film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu ödüllerine aday olacaktır.

Frances McDormand Nomadland’a Damgasını Vurmuş

Filmin başrolünde Frances McDormand yeralıyor. McDormand’ı daha önceki filmlerinden hatırlayacak olursak,

1996 yapımı Fargo adlı filmde “borçlarından dolayı zor durumda olan bir araba satıcısının 1 milyon dolar karşılığında fidye için iki adam tutarak kendi karısını kaçırtması ardından gelişen olayları konu ediyor. McDormand da bu olayı soruşturan hamile bir polis memuru. Coen Kardeşlere ait bu unutulmaz filmde McDormand en iyi kadın oyuncu Oscarını kazanmıştı. Bu arada meraklısına not: Mcdormand Coen kardeşlerden Joel Coen ile evli.

2018 yılında “Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri” filminin de başrolünde McDormand var. Mcdormand bu film ile de “En İyi Kadın Oyuncu” Oscarını kazandı. Bu filmde McDormand çocuğu öldürülen bir anne rolünde ve kızının katilini arıyor.

Sizlerle paylaştığım ödüller sadece Oscar ödülleriydi. Merak edenler Google vasıtasıyla McDormand’ın tüm filmlerine ve ödüllerine ulaşabilir. Yalnız itiraf edeyim ki, yaptığım araştırmalarla McDormand’da hayran kaldım. Belki ilerleyen zamanlarda sadece McDormand’ın oyunculuğu ile ilgili bir dosya bile hazırlayabilirim. 

Benim McDormand’da en çok dikkatimi çeken, öncelikle oyunculuğu geçekten çok doğal. Ayrıca Oscar törenlerinde yaptığı konuşmalarda hep kadınların ön plana çıkarılması ve kadınların başarılarının desteklenmesi adına konuşmalar yapıyor. Bu benim çok hoşuma gitti. Bağımsız bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyebileceğim birçok özgün söylemleri de var. Bu özgünlüğü de sonuna kadar Nomadland filminde zaten hissediyoruz.

Yönetmen Chloe Zhao Gelecek Vaadediyor!

Nomadland filmi vasıtasıyla tanıdığım Çinli kadın yönetmen Chloe Zhao hakkında da ufak birkaç şey söylemem gerek.

Chloe Zhao, çocukluğu Çin’de geçmiş ve yetişkinlik döneminde Amerika’da yaşamaya devam eden Çinli bir kadın yönetmen.  Amerikan sinemasında adını gün be gün duyurmaya devam ediyor. Chloe, 2018 yılında Rider filmiyle sesini duyurdu ve bir film festivalinde McDormand ile de Rider filmi vasıtasıyla tanıştı. McDormand’a Rider filmini izlemesini tavsiye etmişler ve Mcdormand da filmi izledikten sonra Chloe ile tanışmak istemiş. Böylece işbirlikleri başlamış.

Nomadland filmi için yaptığım araştırmalarda karşıma birkaç tane söyleşi videosu çıktı. Chloe bu söyleşilerde oldukça mütevazi ve bakış açısını o kadar güzel ifade ediyor ki hayran kalmamak mümkün değil. Kişiliğini kamerasına da yansıtmış bu yönetmen. Nomadland’i seyrettiğinizde bana hak vereceksiniz.

Gelelim Nomadland‘in konusuna:

Nomadland’in Türkçe anlamı Göçebe Diyarı.

Film günümüz Amerikası’nda geçiyor. 2008 Amerikan ekonomik krizi sonrası ülkede bir mortgadge faciası yaşandı biliyorsunuz. İnsanlar evlerini, işlerini kaybetti. Bu krizde 9 milyon kişi işsiz kaldı, 8 milyon eve bankalar tarafından haciz kondu. Birçok insanın hayatı alt üst oldu. İşte bu kriz sonrasında evsiz ve işsiz kalan Fern, 60’larında yalnız bir kadın. Çocuğu yok. Kocasını kaybetmiş. Ama kocasını anılarında yaşatmaya devam ediyor. Onun kıyafetlerini giyiyor, vesaire. Daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Geçici işlerde çalışarak hayatını devam ettirmeye çalışan Fern, evsiz olduğu için külüstür bir minibüsü karavana çevirmiş, birkaç anı eşyası ve hayatını idame ettirecek minimum öteberi ile hayatı bu karavanda geçiyor. Fakat tabi karavanla sürekli yollarda, ama arada kendisi gibi karavanlarda yaşayan bir gruba katılıyor. Bu insanlar da çoğunlukla geçkin yaşlı insanlar… Bu filmde Fern’ün hayata nasıl tutunduğunu, yaşamdan bir şekilde nasıl zevk almaya çalıştığını izliyoruz. Aynı şekilde karşılaştığı göçebe insanların da hayatlarından çok çarpıcı kesitlere şahit oluyoruz.

Film başladığı andan itibaren hayatınızı bir şekilde sorgulamaya başlıyorsunuz. Sahip olduklarım neler? Ne kadarına ihtiyacım var? Hayatta önemli olan şeyler neler? Başkalarının söylediği mi benim hissettiğim mi önemli? Özgür müyüm? Kendimle ne kadar baş başayım? Doğayla ne kadar baş başa kalıyorum? Daha ne sorular ne sorular…

Tüm bu sorgulamaları 1 saat 48 dakika süren filmde sürekli düşünüyorsunuz. Zaman zaman gözleriniz doluyor, varoluş amacınızı sorguluyorsunuz.

Bir filmden daha ne beklenir bilmem. 😊

Filmin müzikleri harika bu arada. Müzik İtalyan piyanist ve besteci Einaudi’ye ait.

Film Amerikalı yazar Jessica Bruder’ın Romanı “21. Yüzyılda Amerikada Hayatta Kalmak” adlı romanından uyarlanan bir senaryo. Yönetmen ve senarist Chloe, romanı okur okumaz bu romanı filme çevirmeye karar vermiş.

Kısaca kitap gibi bir film.

Filmde rol alan 2 oyuncunun da aslında oyuncu olmayıp, sadece bu filmde rol alan gerçek 2 göçebe olduğunu da söyleyeceğim. Profesyonel olmayan bu insanların oyunculuğunda eksi yönde hiçbir şey göze çarpmıyor. Samimi ve doğal bir oyunculuk var tüm filmde.

Bu film 2020 Oscarı en iyi senaryo ve en iyi kadın oyuncu ödülü almaya aday diyorum! Bunu iddialı bulabilirsiniz. Ama umuyorum Ocak itibariyle gösterime girmesini umut ettiğim filmi izleme şansınız olduğunda benimle aynı fikri paylaşanlar olacaktır.

Filmin RottenTomatoes puanı %97

Metacritic.com Metascoru 97

Bu yıl Venedik Film Festivali’nde yönetmen Chloé Zhao Altın Aslan ödülünü kazandı.

2020 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde de (TIFF) Nomadland halkın seçimi ödülünü kazandı.

Bu ödüller kazanılan 11 ödülden sadece 2 tanesi. Ödüllerin hangi festivallerden alındığını merak edenler IMDB’ye  bakabilirler.

Ödüllerin devamı mutlaka gelecek diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir