Büyük Filmler Neden Erteleniyor?

Filmler Neden Erteleniyor?

Mart 2020’de etkilerini ülkemizde de gösteren ve tüm hayatımızı olumsuz etkileyen salgın sürecinde, tüm dünyada sinemaların da kapanması kaçınılmaz bir durumdu. Ülkemizde de 2020 Mart ayı ortalarında sinemalar tamamen kapatılmıştı. Dünyada ve Türkiye’de “yeniden normalleşme süreci” kapsamında çeşitli tedbirlerle tümü olmasa da sinemalar tekrar açıldı. Özellikle Christopher Nolan’ın Tenet filmi tam olarak salgın sonrası sinemaların açılış zamanına denk geldi ve tüm film sektörünün salgın sonrası güzel bir başlangıç umudu olmuştu. Tenet’i vizyonda takip eden Disney yapımı Mulan, Fox Yapımı Yeni Mutantlar gibi büyük yapım filmler normalleşme sürecinde sinema salonlarında şansını denemek istedi. Fakat bu filmler maalesef salgının etkilerinden nasiplerini aldılar. Büyük küçük tüm filmlerin hasılat rakamları oldukça düşük seyrediyor.

Film İzlenme Oranları Düşüyor

Box Ofislerde tüm zamanların en düşük seyirci oranlarını görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, genelde büyük yapım bir filmin hafta sonu açılış rakamları 100 binlerle ifade edilirken, salgın sonrası açılış rakamları ülkemiz için maalesef 1000li rakamlara düşmüş durumda.  İnsanlar salgın sebebiyle ve havanın güzel gitmesi etkilerinden olsa gerek sinemalara gitmeyi tercih etmediler. İşte tüm bu sebeplerden dolayı büyük stüdyo yapımları çok uzun zaman önce gösterim tarihlerini açıkladıkları filmleri bir bir ertelemeye başladılar. Ve bu ertelenmeler hala devam ediyor. 

Filmler Birer Birere Ertelenmeye Devam Ediyor

Mart ayında James Bond galası, korona salgını nedeniyle iptal edildiğinde, sinema dünyası büyük bir şok yaşamıştı. Ölmek İçin Zaman Yok (No Time To Die), gişe rekorları kıracak filmlerin iptal edildiği veya ertelendiği filmlerin sadece ilkiydi , bu da 2020 ve 2021 boyunca yayın programının yeniden düzenlenmesine sebep oldu. 

Ertelenen filmlere örnekler vermek gerekirse, Warner Bros’tan Wonder Woman 1984 filmi 2 Ekim 2020 tarihinde vizyona girmesi beklenirken, Wonder Woman 25 Aralık 2020 tarihine ertlelendi. Bunun çok makul bir erteleme olduğunu söylemeliyim. Zira, Aynı şekilde merakla beklenen ve Kasım 2020 Tarihine ertelenmiş olan James Bond serisi Ölmek İçin Zaman Yok’un 2021 baharına ertelendiği açıklandı. Bu uzun ertelemeye Hızlı ve Öfkeli 9 filmi de katıldı. 

Vizyon tarihi 18 Aralık 2020 olarak bildiğimiz Dune Çöl Gezegeni filmi 1 Ekim 2021 tarihine ertelendi. Frank Herbert’ın Bilimkurgu Romanı Dune serisinden bu filmin çıkış tarihinin ertelenmesi hayranlarını üzdü. Evet Bir diğer film Batman. Robert Pattinson’un başrolünü üstlendiği yeni Batman filmi 1 Ekim 2021 tarihinde vizyonda olacaktı. Batman filmi 2022 Mart ayına ertelendi. Avatar ve Star Wars gibi devam filmleri de bu ertelenmelerden nasibini aldı. Dolayısıyla tüm bu vizyon ertelemeleri 2021 ve sonraki yılların tüm listelerini etkileyecek ve tüm takvim yeniden düzenlenecek.

Vizyon Takvimi Nasıl Belrleniyor?

Vizyon tarihleri çekilen ve çekilecek filmler için filmin adı belli olmasa dahi mutlaka vizyon takviminde hangi yıl hangi ay ve hangi hafta çıkacağı bazı filmler için birkaç yıl öncesinden bellidir. İşte bu listeler tamamen alt üst olmuş durumda.

Dijitale Yönelen Stüdyolar

Marvel’dan  Black Widow  ve Disney’in de vizyona çıkılacak tüm listesi vizyondan geri çekilirken, Disney bu sefer farklı bir hamlede bulundu ve Mulan  ve Greyhound gibi bazı büyük filmleri kendi dijital kanalında gösterime açtı. “Disney Plus TV” hizmeti veren ülkelerde bu filmler sinemada gösterilmek yerine dijital ortamda yayına verildi.

Fox Stüdyoları da birkaç yeni filmini yine dijital ortamlarda gösterime sunmayı tercih etti. Bu hamlelerden anlaşılacağı üzere dijital platformlar her geçen gün film sektöründe önemini artırmakta ve neredeyse sinema salonlarına rakip olmaktadır.

Sinema İşletmecileri Zor Durumda

Bir yandan salgının etkisiyle sinema seyircisinin büyük oranda düşmesi, diğer yandan ertelenen filmler sebebiyle, sinema sektörü tüm dünyada zor günler yaşıyor. Dünyanın en büyük zincir sinemalarından Cineworld sinema zincirini örnek vermek gerek. 5 Ekim 2020 tarihinde  Cineworld sinemaları Amerika, İngiltere ve İrlanda’da bulunan salonlarını geçici olarak kapattığını açıkladı. Bu sinemanın toplamda 663 salonu ve 45 bin çalışanı bulunuyor.

Habere buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde de salgın sonrası yeniden normalleşme sürecinde salonlarını tekrar açmamış zincir sinemalar var. Bunun yanında ayakta kalmak adına mücadele eden sinemalarımız da her şeye rağmen açık kalmaya devam ediyor. Umuyoruz ki bu zorlu süreç bir an evvel tamamlanır ve hayatımızda birçok şeyin değiştiği bu günlerde yine eskisi gibi rengarenk ve bol çeşit içeren filmleri sinemalarda izlemeye devam edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir