27. Altın Koza Film Festivali Filmi Bilmemek Eleştiri ve Analizler

14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu sene salgının etkileri sebebiyle online platformda gerçekleştirildi. Aynı zamanda fiziki gösterimler de yapılan festivalde Jüri başkanlığı Füsun Demirel tarafından yürütüldü.

Feza Çaldıran, Damla Sönmez, Seren Yüce, Can Atilla, Ayfer Tunç ve Sevin Okyay’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda toplam 10 film yarıştı.

Jüriler Banu Bozdemir, Baran Şükrü Babacan ve Can Evrenol’dan oluşan Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda da toplam 4 kategoride 22 kısa film yarıştı.

Duayen film eleştirmeni Sayın Al Ulvi Uyanık, salgından dolayı fiziki olarak katılamadığı film festivalini online olarak bizler için izledi ve festivale katılan  6 filmi değerlendirdi.

İlgili videoları sizlerle paylaşıyoruz.

 

27. Adana Altınkoza Film Festivali‘nde yarışan Leyla Yılmaz’ın “Bilmemek” filmi, 5 ödülle festivalin en çok ödül alan filmi oldu.

 

Yılmaz Güney Ödülü: “Bilmemek” (Yönetmen: Leyla Yılmaz)
En İyi Yönetmen Ödülü: Leyla Yılmaz (Film: “Bilmemek”)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Senan Kara (Film: “Bilmemek”)

SİYAD EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
“Bilmemek” (Yönetmen: Leyla Yılmaz)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Emir Özden (Film: “Bilmemek”)

Filmin Fragmanı:

Filmin Konusu:

Bilmemek, hayatlarından memnun omayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Selma ve Sinan, artık birbirlerine tahammül etmekte zorlanan bir çiftir. Evin oğlu Umut ise kendisini katılamanın peşindedir. Lise sonda okuyan Umut ile ilgili okulda eşcinsel olduğuna dair dedikodular dolaşmaya başlar. Selma ve Sinan yorucu evlilikleri ile baş etmeye çalıştıkları sırada Umut ansızın ortadan kaybolur. Selma ve Sinan oğullarını ararken aslında kendilerini kaybetmiş olduklarının farkına varır.

Künye:

Yönetmen : Leyla Yılmaz

Senaryo: Leyla Yılmaz

Yapım : Fikri Görsel Sanatlar 

Oyuncular: Senan Kara, yurdaer Okur, Emir Özden, Levent Üzümcü

Yapım Yılı: 2019

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir