50. Yılını Tamamlayan Filmlerden Waterloo ve İrlandalı Kız

50. Yılını Tamamlayan 2 Film : Waterloo ve İrlandalı Kız

Ali Ulvi Uyanık’a  salgın sürecinde karantinada kaldığımız günleri nasıl geçirdiğini sorduk. Bu süreçte eski arşivleri karıştırıp 50. yılını tamamlayan 1970 yapımı filmlere odaklandığını belirten sevgili Ali Ulvi Uyanık, bu filmlerden İrlandalı Kız ve Waterloo’yu bizler için değerlendirdi.
Filmler Hakkında Kısa Bilgiler:

İrlandalı Kız 1970 Birleşik Krallık yapımı epik bir aşk filmidir. Özgün adı Ryan’s Daughter olan film çevrildikten üç yıl sonra, Şubat 1973’te Türkiye’de “Emek Sineması”‘nda gösterilmiş ve tam 6 ay vizyonda kalarak bir rekor kırmıştı. Bu rekorda bir filmin Türkiye’de ilk kez 70 mm formatta ve 6 kanallı ses sistemiyle gösterilmiş olmasının da payı vardır.

Özgün senaryosunu Robert Bolt‘un yazdığı filmi David Lean yönetmiş, başlıca rollerinde Robert Mitchum, Trevor Howard, Sarah Miles ve John Mills oynamışlardır. Filmin görüntü yönetmenliğini Freddie Young, müziğini de Maurice Jarre yapmıştır. Film Gustave Flaubert‘in Madame Bovary romanının oldukça serbest bir uyarlamasıdır. I. Dünya Savaşı sırasında İrlandalı evli bir kadınla bir İngiliz subayı arasındaki aşk ilişkisini anlatır.

Waterloo  1970 yılı İtalyan-Sovyet ortaklığı yapımı tarih filmidir. Sergey Bondarçuk tarafından yönetilen ve yapımcılığını Dino De Laurentiis‘in üstlendiği film Waterloo Muharebesi‘ni anlatmaktadır. Film savaş sahneleri ile ünlüdür.

Filmde Rod Steiger, Napoleon Bonaparte ve Christopher Plummer da Duke of Wellington oynamıştır. Filmde ayrıca Orson Welles‘in de XVIII. Louis olarak küçük bir rolü vardır. .

Filmde yaklaşık 15.000 sovyet piyadesi ve 2.000 civarında süvari kullanılmıştır. Film yapımı sırasında yönetmen Sergei Bondarchuk’un dünyanın en büyük 7. ordusunun başında olduğuna dair espriler yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.